kot na wystawie - informacje dla początkujących

kot na wystawie - informacje dla początkujących

Jest wiele światowych organizacji zajmujących się zjednaczaniem miłośników kotów np.: FIFe, CFA, GCCF, TICA, WCF. Różnią się one między sobą poglądami, tytułami i szybkością zatwierdzania nowych kocich ras i ich odmian. Poniżej przedstawione są zasady wystawowe panujące pod patronatem FIFe, gdyż jesteśmy członkiem właśnie tej organizacji.

Aby kot mógł jeździć na wystawy trzeba zapisać się do jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota. Zarejestrowanego kota, który musi mieć minimum 3 miesiące zgłasza się na wystawę przesyłając organizatorom wystawy wypełnione na specjalnym formularzu i potwierdzone stemplem przez macierzysty Klub zgłoszenie. Formy dostarczenia takiego dokumentu są różne i zależą od organizatora – może być listownie, faxem lub on – line. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem (przekazem) lub na miejscu, ale wtedy są one nieco wyższe. Średni koszt uczestnictwa kota w wystawie waha się od 50 do 80 zł za jeden dzień, często oferowane są zniżki dla tych, którzy wystawiają kota przez dwa dni lub zgłaszają więcej niż jednego kota

Jadąc na wystawę potrzebujemy parę dokumentów takich jak: aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii (nie wcześniej niż trzy dni przed wystawą), książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami (obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie i panleukopenii dokonane nie później niż rok i nie wcześniej niż miesiąc przed wystawą), dowód opłaty uczestnictwa w wystawie i kopię rodowodu. Koty białe muszą mieć dodatkowo zaświadczenie lekarskie o stanie słuchu. Jeśli wybieramy się z kotem na wystawę zagraniczną będziemy potrzebować dla naszego pupila dodatkowo paszport i chip.

Mamy cztery kategorie, w której wystawiane są koty. Kategoria pierwsza to koty egzotyczne i persy, kategoria druga to koty półdługowłose, do kategorii trzeciej zaliczamy koty krótkowłose m.in. brytyjczyki, a w kategorii czwartej możemy podziwiać koty syjamskie i orientalne.

Koty są oceniane na podstawie standardu rasy wyznaczonej przez organizację, która organizuje daną wystawę. ( standard kota brytyjskiego według FIFe). Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty oceny. Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę, lokatę i ewentualnie tytuł. Ocenę wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Ocena sędziego jest niepodważalna i nie podlega dyskusji.

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

  • ocena doskonała – Ex / V
  • ocena bardzo dobra – SG / VG
  • ocena dobra – G

Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w jednej odmianie barwnej, klasie i tej samej płci bez względu na ocenę.

O certyfikaty koty rywalizują w swoich grupach kolorystycznych i klasach. Przyznawane są oddzielnie kotkom i kocurom. Koty oceniane są w różnych klasach (tabelki poniżej). Tylko jeden najlepszy dorosły kot i kotka w danej klasie może uzyskać ocenę doskonałą z pierwszą lokatą (Ex 1) i certyfikat uprawniający do uzyskania tytułu (Champion, International Champion itd.) Młode koty (3 – 10 miesięcy) otrzymują tylko oceny (Ex, SG itd.) bez certyfikatu i są szeregowane 1, 2, 3, 4 od najlepszego. Miotom przyznawane są miejsca I, II, III, VI. Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia wybiera najlepszego kota i przyznaje mu tytuł Best in Variety (BIV), czyli najlepszego w kolorze lub rasie, bardzo ceniony przez hodowców. Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest nieco bardziej skomplikowany. Odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów danej kategorii. Sędzia może wybrać z ocenianych kotów krótkowłosych jednego przedstawiciela i przedstawicielkę w każdej klasie wiekowej. Porównuje więc koty kilku ras np. abisyńskie, brytyjskie i rosyjskie niebieskie. Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.

Klasy wystawowe i certyfikaty:

  • 01 – Klasa Europejskich Championów (EC) – Ocena honorowa HP
  • 02 – Klasa Europejskich Premiorów (EP) – Ocena honorowa HP
  • 03 – Klasa Grand International Champion (GIC) – Certyfikat na EC “CACE”
  • 04 – Klasa Grand International Premior (GIP) – Certyfikat na EP “CAPE”
  • 05 – Klasa International Champion (IC) – Certyfikat na GIC “CAGCIB”
  • 06 – Klasa International Premior (IP) – Certyfikat na GIP “CAGPIB”
  • 07 – Klasa Championów (CH) – Certyfikat na IC “CACIB”
  • 08 – Klasa Premiorów (PR) – Certyfikat na IP “CAPIB”
  • 09 – Klasa otwarta – Certyfikat na CH “CAC”
  • 10 – Klasa Kastratów – Certyfikat na PR “CAP”
    Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10 – ciu miesięcy nie posiadających tytułów.
  • 11 – Klasa (6-10 mc) – starsza młodzież
  • 12 – Klasa (3-6 mc) – młodsza młodzież
  • 14 – Klasa kotów domowych
  • 16 – Klasa weteranów
  • 17 – Klasa miotów (minimum 3 kociaki)

 

Inne oznaczenia i skróty na wystawie:

  • Ohne / without / % – bez certyfikatu
  • BIV / BOV – najlepszy kot w kolorze / rasie
  • Nom BIS – nominacja do BEST IN SHOW
  • BIS – BEST IN SHOW
  • BOS – BEST OPP. SEX
  • BIC – BEST IN CATEGORY
  • BOB – BEST OF BEST
  • DYSQ – dyskwalifikacja
  • ABS – absencja, nieobecność

Wszystkie rasy kotów biorą udział w poszczególnych kategoriach wiekowych (rozpiska dla FIFE) :

3-6 mc – klasa kociąt 12 (kitten) – kocie w dniu wystawy musi skończyć 3 mc lub miesiąc do 6 mc. W tej kat. wiekowej nie obowiązują limity wystaw i krajów. Mamy czas i pieniądze możemy uczestniczyć? w wystawach co tydzień.

6-10 mc – klasa młodzieży 11 (young) – kocie w dniu wystawy musi skonczyc 6 mc lub miec do 10 mc. W tej kat. wiekowej też nie obowiązują limity wystaw i krajów. Mamy czas i pieniadze mozemy uczestniczyc w wystawach co tydz.

Otwarta 09 – wszystkie koty ktore ukonczyly 10 mc (muszą mieą w dniu wystawy skonczone 10 mc). W tej kat. obowiązuje limit wystaw i krajów i tak: – trzeba miec 3 wystawy krajówe od 3 różnych sędziow lub prosic o podpis innego sędziego jeżeli sędzia który ocenia naszego kota już go oceniał wcześniej – można mieć wystawy zagraniczne jak ktoś lubi ale musi być ich też tylko 3 i kot też musi być oceniany przez trzech różnych sędziów także.

Championow 07 – w tej kat. uczestnicza koty ktore otrzymaly juz CH.
Tu takze jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: – mozna zrobic 2 wystawy w kraju np. w Polsce i 1 wystawe zagranica np. Czechach – mozna zrobic 3 wystawy w dwóch różnych krajach nie w Polsce, ale zawsze muszą to być 2 kraje różne. Tu też muszą być trzy oceny od 3 różnych sędziów.

Inter Championow 05 – w tej kat. uczestniczą koty które otrzymały już IC.
Tu także jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: – W nowym systemie wystarczy zrobic 2 kraje i pojechac na 8 wystaw i otrzymac ocene od 3 różnych sędziów – w starym systemie trzeba zrobić 3 kraje ale tylko na 6 wystawach i otrzymać ocenę także od 3 różnych sędziów.

Grand Inter Champion 03 – w tej kat. uczestniczą koty które otrzymały już GIC.
Tu także jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: – W nowym systemie wystarczy zrobic 2 kraje i pojechać na 11 wystaw i otrzymać ocenę od 3 roznych sedziow – w starym systemie trzeba zrobic 3 kraje ale tylko na 9 wystawach i otrzymać ocenę także od 3 różnych sędziów.

Europa Champion 01 – w tej kat. uczestnicza koty które otrzymały już EC. Tu nie ma już limitu wystaw i krajów. Znowu tak jak w klasie 12 i 11 możemy uczestniczyć w każdej wystawie jakiej chcemy.

[zdjęcie]

Wszystkie klasy w kastratach mają takie same odpowiedniki i rządza się tymi samymi prawami (limit wystaw i krajów). Maja tylko inne nazewnictwo. I tak: PR, IP, GIP, EP

Trzeba tylko pilnować ilości wystaw i krajów. Ponieważ są limity.

I nie mówię tu tylko o etyce wystawowej że komuś zabieramy tytuł lub NOM BIS, ale zawsze możemy zostać zaskarżeni przez innego wystawcę który będzie miał takie prawo.
U nas jeszcze sie nie spotkalam z czyms takim natomiast za granicą tak i owszem.

A teraz troche o tytulach honorowych i dozywotnich pisanych jak kot zdobędzie po nazwie kota ale przed jego kolorem!

JW (Junior Winner) – to tytuł przyznawany kotom które w klasach 12 i 11 (w sumie) otrzymały 5 razy BIS. Czyli reasumujac otrzymały w wieku 3 – 10 mc 5 razy BIS !!!

DM (Distinguished Merit) – to tytul przyznawany kotce lub kocurowi ktorzy wydali na swiat:
– kotka: 5 kociat które otrzymały przynajmniej IC
– kocur: 10 kociat które otrzymały przynajmniej IC

DSM (Distinguished Show Merit) – to tytul przyznawany kotce lub kocurowi/ kstratce lub kastratowi ktorzy w przciagu 2 lat i 1 dnia (nie wcześniej) otrzymali min 10 razy BIS lub BOS. BIS i BOS są sumowalne a więc można BIS lub BOS zacząć jako kotka lub kocur nie kastrowany a skonczyc jako kastrat/kastratka. Tytulu nie mozna robic 2 razy. Czyli jezeli ktos już go otrzymał jako kotka/kocur nie kastowany to nie można go zrobić 2 raz w kastratach/kastratkach.

DVM (Distinguished Variety Merit) – to tytul przyznawany kotce lub kocurowi/ kastratce lub kastratowi ktorzy w przciagu 2 lat i 1 dnia (nie wcześniej) otrzymali min 10 razy BIV. Tytuł mogą otrzymać koty w klasie od 1 – 12.

[zdjęcie]

 

Opis kodów (EMS FIFe)

Odmiany barwne

Odmiany barwne / Colours / Farben
n czarny / ciemnobrązowy black / seal schwarc
a niebieski blue blau
b czekoladowy chocolate chocolate
c liliowy lilac lilac
d rudy red rot
e kremowy cream creme
f szylkret czarny black tortoiseshell schwarzschildpatt
g szylkret niebieski blue tortoiseshell blauschildpatt
h szylkret czekoladowy chocolate tortoiseshell chocolateschildpatt
j szylkret liliowy lilac tortoiseshell lilaschildpatt
o cynamonowy sorrel / cynamon cinnamon
p płowy fawn beige fawn
q szylkret cynamonowy cinnamon tortoiseshell cinnamon schildpatt
r szylkret beżowy fawn tortoiseshell beige fawn schildpatt
s srebrny / dymny silver / smoke silber
w biały white weiss
y złoty golden golden
x nieuznane barwy non – recognized colours nicht anerkannte Farben
Wzór / Pattern / Muster
01 van van van
02 arlekin harlequin harlekin
03 dwukolorowy bicolour zweifarbige
04 rękawiczki na łapkach mitted mitted
09 nieokreślona ilość białego unspecified amount of white alle Mengen weiss
11 cieniowany shaded schattiert
12 szynszylowy tipped shell
21 nieokreślony wzór pręgowania (tabby) – agouti unspecified tabby pattern nicht spezifiert tabby Muster
22 pręgowany klasycznie blodched gestromt
23 pręgowany tygrysio mackerel getigert
24 cętkowany spotted getupft
25 prążki kolorystyczne na każdym włosie tabby ticked tabby ticked
31 ubarwienie burmskie Burmese pointed Burmesenmaske
32 ubarwienie tonkijskie Tonkinese pointed Tonkanesenmaske
33 ubarwienie syjamskie – z oznaczeniami Himalayan pointed Colourpointmaske
Ogon / Tails / Schwanz
51 Wgłębienie w miejscu ogona Rumpy
52 Brak ogona Rumpy riser
53 Ogon długości do 3 cm Stumpy (bis 3 cm)
54 Ogon długości powyżej 3 cm Longie
Kolory oczu / Eye Colours / Augenfarben
61 niebieskie blue eyed Blau Augenfarbe
62 pomarańczowe orange eyed Orange Augenfarben
63 niebieskie i pomarańczowe (kot różnooki) odd – eyed Zweierlei Augenfarbe
64 zielone green eyed Grün Augenfarbe
65 oczy kota burmskiego burmese eye colour Burmesen Augenfarbe
66 oczy kota tonkijskiego tonkanese eye colour Tonkanesen Augenfarbe
67 oczy kota syjamskiego siamese (pointed) eye colour Siamesen Augenfarbe
Uszy / Ears / Ohrenstellung
71 proste straight ears gerade
72 wywinięte curled ears curled
73 zwisłe folded ears gefalltet
VAR Kot krótkowłosy, który niesie lub może nieść gen długiego włosa shorthair cat that carries or may carry the gene for longhair Kurzhaarkatze, die Langhaargen tragt oder tragen kann
Przykład czytania symboli:

PER n – (perski czarny)
PER n 01- (perski czarny van)
PER n 02 – (perski czarny arlekin)
PER n 03 – (perski czarny bicolour)
PER n 03 22 – (perski czarny bikolor pręgowany klasycznie)
PER ns – (perski czarny dymny)
PER ns 12 – (perski szynszylowy czarny)

Tekst zaczerpnięty został ze strony Hodowli NILFGAARD*PL

Pani Martyny Paturalskiej