klasy wystawowe

kot na wystawie - informacje dla początkujących

Jest wiele światowych organizacji zajmujących się zjednaczaniem miłośników kotów np.: FIFe, CFA, GCCF, TICA, WCF. Różnią się one między sobą poglądami, tytułami i szybkością zatwierdzania nowych kocich ras i ich odmian. Poniżej przedstawione są zasady wystawowe panujące pod patronatem FIFe, gdyż jesteśmy członkiem właśnie tej organizacji.

Aby kot mógł jeździć na wystawy trzeba zapisać się do jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota. Zarejestrowanego kota, który musi mieć minimum 3 miesiące zgłasza się na wystawę przesyłając organizatorom wystawy wypełnione na specjalnym formularzu i potwierdzone stemplem przez macierzysty Klub zgłoszenie. Formy dostarczenia takiego dokumentu są różne i zależą od organizatora - może być listownie, faxem lub on - line. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem (przekazem) lub na miejscu, ale wtedy są one nieco wyższe. Średni koszt uczestnictwa kota w wystawie waha się od 50 do 80 zł za jeden dzień, często oferowane są zniżki dla tych, którzy wystawiają kota przez dwa dni lub zgłaszają więcej niż jednego kota

Jadąc na wystawę potrzebujemy parę dokumentów takich jak: aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii (nie wcześniej niż trzy dni przed wystawą), książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami (obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie i panleukopenii dokonane nie później niż rok i nie wcześniej niż miesiąc przed wystawą), dowód opłaty uczestnictwa w wystawie i kopię rodowodu. Koty białe muszą mieć dodatkowo zaświadczenie lekarskie o stanie słuchu. Jeśli wybieramy się z kotem na wystawę zagraniczną będziemy potrzebować dla naszego pupila dodatkowo paszport i chip.

Mamy cztery kategorie, w której wystawiane są koty. Kategoria pierwsza to koty egzotyczne i persy, kategoria druga to koty półdługowłose, do kategorii trzeciej zaliczamy koty krótkowłose m.in. brytyjczyki, a w kategorii czwartej możemy podziwiać koty syjamskie i orientalne.

Koty są oceniane na podstawie standardu rasy wyznaczonej przez organizację, która organizuje daną wystawę. ( standard kota brytyjskiego według FIFe). Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty oceny. Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę, lokatę i ewentualnie tytuł. Ocenę wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Ocena sędziego jest niepodważalna i nie podlega dyskusji.


Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

 • ocena doskonała - Ex / V
 • ocena bardzo dobra - SG / VG
 • ocena dobra - G

Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w jednej odmianie barwnej, klasie i tej samej płci bez względu na ocenę.

O certyfikaty koty rywalizują w swoich grupach kolorystycznych i klasach. Przyznawane są oddzielnie kotkom i kocurom. Koty oceniane są w różnych klasach (tabelki poniżej). Tylko jeden najlepszy dorosły kot i kotka w danej klasie może uzyskać ocenę doskonałą z pierwszą lokatą (Ex 1) i certyfikat uprawniający do uzyskania tytułu (Champion, International Champion itd.) Młode koty (3 - 10 miesięcy) otrzymują tylko oceny (Ex, SG itd.) bez certyfikatu i są szeregowane 1, 2, 3, 4 od najlepszego. Miotom przyznawane są miejsca I, II, III, VI. Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia wybiera najlepszego kota i przyznaje mu tytuł Best in Variety (BIV), czyli najlepszego w kolorze lub rasie, bardzo ceniony przez hodowców. Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest nieco bardziej skomplikowany. Odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów danej kategorii. Sędzia może wybrać z ocenianych kotów krótkowłosych jednego przedstawiciela i przedstawicielkę w każdej klasie wiekowej. Porównuje więc koty kilku ras np. abisyńskie, brytyjskie i rosyjskie niebieskie. Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.


Klasy wystawowe i certyfikaty:

 • 01 - Klasa Europejskich Championów (EC) - Ocena honorowa HP
 • 02 - Klasa Europejskich Premiorów (EP) - Ocena honorowa HP
 • 03 - Klasa Grand International Champion (GIC) - Certyfikat na EC "CACE"
 • 04 - Klasa Grand International Premior (GIP) - Certyfikat na EP "CAPE"
 • 05 - Klasa International Champion (IC) - Certyfikat na GIC "CAGCIB"
 • 06 - Klasa International Premior (IP) - Certyfikat na GIP "CAGPIB"
 • 07 - Klasa Championów (CH) - Certyfikat na IC "CACIB"
 • 08 - Klasa Premiorów (PR) - Certyfikat na IP "CAPIB"
 • 09 - Klasa otwarta - Certyfikat na CH "CAC"
 • 10 - Klasa Kastratów - Certyfikat na PR "CAP"
  Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10 - ciu miesięcy nie posiadających tytułów.
 • 11 - Klasa (6-10 mc) - starsza młodzież
 • 12 - Klasa (3-6 mc) - młodsza młodzież
 • 14 - Klasa kotów domowych
 • 16 - Klasa weteranów
 • 17 - Klasa miotów (minimum 3 kociaki)Inne oznaczenia i skróty na wystawie:

 • Ohne / without / % - bez certyfikatu
 • BIV / BOV - najlepszy kot w kolorze / rasie
 • Nom BIS - nominacja do BEST IN SHOW
 • BIS - BEST IN SHOW
 • BOS - BEST OPP. SEX
 • BIC - BEST IN CATEGORY
 • BOB - BEST OF BEST
 • DYSQ - dyskwalifikacja
 • ABS - absencja, nieobecność

Wszystkie rasy kotów biorą udział w poszczególnych kategoriach wiekowych (rozpiska dla FIFE) :

3-6 mc - klasa kociąt 12 (kitten) - kocie w dniu wystawy musi skończyć 3 mc lub miesiąc do 6 mc. W tej kat. wiekowej nie obowiązują limity wystaw i krajów. Mamy czas i pieniądze możemy uczestniczyć? w wystawach co tydzień.

6-10 mc - klasa młodzieży 11 (young) - kocie w dniu wystawy musi skonczyc 6 mc lub miec do 10 mc. W tej kat. wiekowej też nie obowiązują limity wystaw i krajów. Mamy czas i pieniadze mozemy uczestniczyc w wystawach co tydz.

Otwarta 09 - wszystkie koty ktore ukonczyly 10 mc (muszą mieą w dniu wystawy skonczone 10 mc). W tej kat. obowiązuje limit wystaw i krajów i tak: - trzeba miec 3 wystawy krajówe od 3 różnych sędziow lub prosic o podpis innego sędziego jeżeli sędzia który ocenia naszego kota już go oceniał wcześniej - można mieć wystawy zagraniczne jak ktoś lubi ale musi być ich też tylko 3 i kot też musi być oceniany przez trzech różnych sędziów także.

Championow 07 - w tej kat. uczestnicza koty ktore otrzymaly juz CH.
Tu takze jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: - mozna zrobic 2 wystawy w kraju np. w Polsce i 1 wystawe zagranica np. Czechach - mozna zrobic 3 wystawy w dwóch różnych krajach nie w Polsce, ale zawsze muszą to być 2 kraje różne. Tu też muszą być trzy oceny od 3 różnych sędziów.

Inter Championow 05 - w tej kat. uczestniczą koty które otrzymały już IC.
Tu także jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: - W nowym systemie wystarczy zrobic 2 kraje i pojechac na 8 wystaw i otrzymac ocene od 3 różnych sędziów - w starym systemie trzeba zrobić 3 kraje ale tylko na 6 wystawach i otrzymać ocenę także od 3 różnych sędziów.

Grand Inter Champion 03 - w tej kat. uczestniczą koty które otrzymały już GIC.
Tu także jest limit wystaw i krajów. Mianowicie: - W nowym systemie wystarczy zrobic 2 kraje i pojechać na 11 wystaw i otrzymać ocenę od 3 roznych sedziow - w starym systemie trzeba zrobic 3 kraje ale tylko na 9 wystawach i otrzymać ocenę także od 3 różnych sędziów.

Europa Champion 01 - w tej kat. uczestnicza koty które otrzymały już EC. Tu nie ma już limitu wystaw i krajów. Znowu tak jak w klasie 12 i 11 możemy uczestniczyć w każdej wystawie jakiej chcemy.

Wszystkie klasy w kastratach mają takie same odpowiedniki i rządza się tymi samymi prawami (limit wystaw i krajów). Maja tylko inne nazewnictwo. I tak: PR, IP, GIP, EP

Trzeba tylko pilnować ilości wystaw i krajów. Ponieważ są limity.

I nie mówię tu tylko o etyce wystawowej że komuś zabieramy tytuł lub NOM BIS, ale zawsze możemy zostać zaskarżeni przez innego wystawcę który będzie miał takie prawo.
U nas jeszcze sie nie spotkalam z czyms takim natomiast za granicą tak i owszem.

A teraz troche o tytulach honorowych i dozywotnich pisanych jak kot zdobędzie po nazwie kota ale przed jego kolorem!

JW (Junior Winner) - to tytuł przyznawany kotom które w klasach 12 i 11 (w sumie) otrzymały 5 razy BIS. Czyli reasumujac otrzymały w wieku 3 - 10 mc 5 razy BIS !!!

DM (Distinguished Merit) - to tytul przyznawany kotce lub kocurowi ktorzy wydali na swiat:
- kotka: 5 kociat które otrzymały przynajmniej IC
- kocur: 10 kociat które otrzymały przynajmniej IC

DSM (Distinguished Show Merit) - to tytul przyznawany kotce lub kocurowi/ kstratce lub kastratowi ktorzy w przciagu 2 lat i 1 dnia (nie wcześniej) otrzymali min 10 razy BIS lub BOS. BIS i BOS są sumowalne a więc można BIS lub BOS zacząć jako kotka lub kocur nie kastrowany a skonczyc jako kastrat/kastratka. Tytulu nie mozna robic 2 razy. Czyli jezeli ktos już go otrzymał jako kotka/kocur nie kastowany to nie można go zrobić 2 raz w kastratach/kastratkach.

DVM (Distinguished Variety Merit) - to tytul przyznawany kotce lub kocurowi/ kastratce lub kastratowi ktorzy w przciagu 2 lat i 1 dnia (nie wcześniej) otrzymali min 10 razy BIV. Tytuł mogą otrzymać koty w klasie od 1 - 12.
Opis kodów (EMS FIFe)

Odmiany barwneOdmiany barwne / Colours / Farben

nczarny / ciemnobrązowyblack / sealschwarc
aniebieskiblueblau
bczekoladowychocolatechocolate
cliliowylilaclilac
drudyredrot
ekremowycreamcreme
fszylkret czarnyblack tortoiseshellschwarzschildpatt
gszylkret niebieskiblue tortoiseshellblauschildpatt
hszylkret czekoladowychocolate tortoiseshellchocolateschildpatt
jszylkret liliowylilac tortoiseshelllilaschildpatt
ocynamonowysorrel / cynamoncinnamon
ppłowyfawnbeige fawn
qszylkret cynamonowycinnamon tortoiseshellcinnamon schildpatt
rszylkret beżowyfawn tortoiseshellbeige fawn schildpatt
ssrebrny / dymnysilver / smokesilber
wbiaływhiteweiss
yzłotygoldengolden
xnieuznane barwynon - recognized coloursnicht anerkannte FarbenWzór / Pattern / Muster

01vanvanvan
02arlekinharlequinharlekin
03dwukolorowybicolourzweifarbige
04rękawiczki na łapkachmittedmitted
09nieokreślona ilość białegounspecified amount of whitealle Mengen weiss
11cieniowanyshadedschattiert
12szynszylowytippedshell
21nieokreślony wzór pręgowania (tabby) - agoutiunspecified tabby patternnicht spezifiert tabby Muster
22pręgowany klasycznieblodchedgestromt
23pręgowany tygrysiomackerelgetigert
24cętkowanyspottedgetupft
25prążki kolorystyczne na każdym włosietabby tickedtabby ticked
31ubarwienie burmskieBurmese pointedBurmesenmaske
32ubarwienie tonkijskieTonkinese pointedTonkanesenmaske
33ubarwienie syjamskie - z oznaczeniamiHimalayan pointedColourpointmaskeOgon / Tails / Schwanz

51Wgłębienie w miejscu ogona Rumpy
52Brak ogona Rumpy riser
53Ogon długości do 3 cm Stumpy (bis 3 cm)
54Ogon długości powyżej 3 cm LongieKolory oczu / Eye Colours / Augenfarben

61niebieskieblue eyedBlau Augenfarbe
62pomarańczoweorange eyedOrange Augenfarben
63niebieskie i pomarańczowe (kot różnooki)odd - eyedZweierlei Augenfarbe
64zielonegreen eyedGrün Augenfarbe
65oczy kota burmskiegoburmese eye colourBurmesen Augenfarbe
66oczy kota tonkijskiegotonkanese eye colourTonkanesen Augenfarbe
67oczy kota syjamskiegosiamese (pointed) eye colourSiamesen AugenfarbeUszy / Ears / Ohrenstellung

71prostestraight earsgerade
72wywiniętecurled earscurled
73zwisłefolded earsgefalltet
VARKot krótkowłosy, który niesie lub może nieść gen długiego włosashorthair cat that carries or may carry the gene for longhairKurzhaarkatze, die Langhaargen tragt oder tragen kannPrzykład czytania symboli:


PER n - (perski czarny)
PER n 01- (perski czarny van)
PER n 02 - (perski czarny arlekin)
PER n 03 - (perski czarny bicolour)
PER n 03 22 - (perski czarny bikolor pręgowany klasycznie)
PER ns - (perski czarny dymny)
PER ns 12 - (perski szynszylowy czarny)

Tekst zaczerpnięty został ze strony Hodowli NILFGAARD*PL

Pani Martyny Paturalskiejpowrót